Järjestön voima on omaksi kokemisessa - Maaseutunuoret
Blogi – Metsätalous ja metsänomistaminen
Järjestön voima on omaksi kokemisessa
23.03.2026
Olen nyt vuoden toiminut maaseutunuorten metsäjohtokuntaedustajana. Vuoden aikana olen päässyt näkemään järjestön toimintaa ja vaikutusvaltaa eturivin paikalta. Olen kuluneen vuoden aikana oppinut yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta ja päätöksenteosta enemmän kuin aikaisemman elämäni aikana yhteensä. Järjestö rakentuu alhaalta ylöspäin, joten olen toiminut toki aiemmin maakunnallisella tasolla maaseutunuorten toiminnassa. Valtakunnan tasolle siirtyminen on kuitenkin tuonut huomattavasti uusia tuttavuuksia, jopa ystäviä.
Järjestö on minulle helppo kokea omaksi sillä voin seistä järjestön kantojen takana selkä suorana ja pystyssä päin. Elinkeinomme etu ja omaisuudensuojan ajaminen ja näin ollen maaseudun elinvoimaisuuden varmistaminen ovat tietenkin tärkeimpiä syitä osallistua toimintaan. Heti näiden jälkeen kuitenkin tulevat järjestössä mukana olevat ihmiset. MTK:ssa olen tutustunut laajaan joukkoon toinen toistaan ammattitaitoisempia yrittäjiä ja toimihenkilöitä. Olenkin saanut valtavasti uutta virtaa omaan yritystoimintaan ja henkilökohtaiseenkin elämään lukuisista kohtaamisista järjestön tapahtumissa. Järjestön toiminnassa etusijalla on tietenkin aina yhteinen etu, mutta mielestäni luottamushenkilöpaikoille uutta verta etsiessä myös tästä henkilökohtaisesta hyötymisestä kannattaisi kertoa. Sen lisäksi luottamustoimissa pääsee monesti sellaisiin paikkoihin, joihin ei muuten pääsisi.
Metsäjohtokunnassa myös MHY-ketjun valtakunnallinen merkitys on avautunut entistä selkeämmin. MHY-ketjun ja kentän tekemä puumarkkinaedunvalvonta on ensiarvoisen tärkeää suomalaisille yksityismetsänomistajille. Minun kaltaiselleni itselliselle talonpojalle MHY on luontevin kumppani omankin metsätilan hoidossa, sillä silloin ei sitoudu yhteen puunostajaan, vaan on aina vapaa kilpailuttamaan puulleen markkinoiden parhaan hinnan. Tästä huolimatta saa metsänhoidollisissa asioissa palvelut ja neuvot saa tutulta ja luotettavalta metsäasiantuntijalta.
Erno Saari
Maaseutunuorten metsäjohtokuntaedustaja